Kupno działki, domu, mieszkania jest najczęściej największym wydatkiem na jaki się decydujemy związany z realizacją życiowych planów i marzeń.
Kilkanaście lat prowadzenie kancelarii adwokackiej wyrobiło we mnie pogląd, iż nabywający nieruchomość zdecydowania za mało przykładają wagi do warunków transakcji.
Według mnie tak ważne i kosztowne decyzje wymagają dość żmudnego i precyzyjnego przygotowania.
W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan prawny nieruchomości, nieocenionym w tym zakresie są narzędzia internetowe umożliwiające przeglądanie ksiąg wieczystych https://ekw.ms.gov.p zapoznania się z księgą wieczystą pozwoli nam na porównanie opisu oferty nieruchomości z jej stanem zapisanym w księdze wieczystej, ustaleniem czy istnieją hipoteki lub inne obciążenia etc etc.
Jeżeli przedmiotem nabycia jest grunt to wskazane jest również ustalić czy jego granice nie budzą wątpliwości. W tym miejscu UWAGA !!! nie kupujemy powierzchni gruntu tylko obszar zaznaczony granicami gruntu. Bardzo często zdarza się, że sprzedający bazując na dokumentacji z „Rejestru Gruntów” przeświadczony jest o określonej powierzchni swojej nieruchomości, natomiast kolejne pomiary wykazują różnice i to czasami dość znaczne. Oczywiście nabywającemu przysługują wtedy roszczenia min o obniżenie ceny, czy odstąpienia od umowy, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami, niepotrzebnymi emocjami.
Trzeba pamiętać że notariusz ( więcej na https://notariusz-gizycko.com.pl/) dokonuje sprawdzenia poprawności przedłożonych dokumentów, jeżeli są one sprzeczne z faktycznym stanem nieruchomości to ww. nie „wychwyci” tych rozbieżności.
Jedną z ciekawszych spraw w Giżycku (dla mnie, bo dla Mojego Klienta traumatycznych) była „sprawa o płot”. Poprzedni właściciel sąsiadujących działek sprzedał jedną z nich Mojemu Klientowi, który rozpoczął proces inwestycyjny. Projektanci i organy budowlane bazując na udokumentowanym przebiegu granic dopuścili do rozpoczęcia budowy, w której trakcie okazało się, że posadowiony płot (wielki murowany) jest za blisko budynku. Sytuacja ta z jednej strony spowodowała zahamowanie procesu inwestycyjnego z drugiej zaś rozpoczęła wieloletni spór o wydanie nieruchomości i usunięcie płotu. Szczęśliwie zakończona dla Mojego Klienta.
W przypadku nieruchomości lokalowych bardzo ważne jest dokonanie obmiarów, sprawdzenie instalacji, stanu stropów i innych walorów technicznych.
Jako adwokat osobiście uważam, że kupując nieruchomość nieodzownym jest sprawdzenie rzeczy, która nie mieści się w stanie prawnym i technicznym nieruchomości, a mianowicie należy sprawdzić „SĄSIADÓW”. „Wdepnięcie” w złe sąsiedztwo, a jeszcze gorzej w „złą” współwłasność może po prostu nas wykończyć. Awantury, brak porozumienia co do np. sprzątania klatki schodowej, remontów, napraw etc. potrafią doprowadzić do szaleństwa. Jeżeli więc widzimy atrakcyjną cenę nieruchomości warto przeprowadzić audyt, czy aby czasami cena nie wynika z chęci pozbycia się „sąsiedzkiej traumy”. Takie miasta jak np. Giżycko charakteryzują się istnieniem wielu tzw. małych wspólnot mieszkaniowych, gdzie praktycznie wszystkie czynności dotyczące wspólnego budynku, czy terenu okalającego muszą być podejmowane za zgodą wszystkich właścicieli lokali. Przy „złym sąsiedztwie” wróży to niekończące się kłopoty, klatki schodowe i elewacje w opłakanym stanie, etc. etc. etc.
Osobiście uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest zdyskontowanie w cenie zakupu zlecenia prawnikowi i biuru consultingowemu ( np. Giżycku takimi audytami zajmuje się http://www.mbn.mazury.pl/) dokonanie szczegółowego audytu nieruchomości. Często te wydane pieniądze zaoszczędzą nam mnóstwo innych i pozwolą spać spokojnie.
Pomoc prawna przy zakupie nieruchomości – zapraszam do swojej kancelarii adwokackiej.
Adwokat Marek Paluch