Banksterom mówię „sprawdzam”

Niesiony sukcesami w walce z Bankami (trafniejsze byłoby określanie „banksterami”) postanowiłem zabrać się za sprawy z tzw. „sankcją kredytu darmowego” w skrócie SKD. 

Co to jest SKD  i  „z czym się to je”.

Sankcja kredytu darmowego jest  uregulowana w art. 45 ustawy  dotyczącej kredytu konsumenckiego Dz.U.2023.1028. 

W skrócie, zgodnie z tym przepisem  w przypadku stwierdzenia naruszenia prze kredytodawcę określonych obowiązków, kredytobiorca ma prawo zwrócić kredyt bez naliczonych odsetek i innych kosztów, które normalnie byłyby wymagane przez kredytodawcę, w ustalonym w umowie terminie. 

Warunkami uzyskania takiego rozstrzygnięcia są:

  • umowa kredytowa musi być zawarta po 18 grudnia 2011 r,
  • umowa nadal jest aktywna (w trakcie spłaty kredytu) lub nie minął rok od zakończenia spłaty kredytu,
  • kwota kredytu  nie może przekroczyć 255 550 zł lub równowartości tej kwoty w innej walucie.

Kiedy możesz skorzystać z sankcji kredytu darmowego (SKD)?

Ustawa nie tworzy zamkniętego katalogu naruszeń pozwalających na skorzystanie z SKD jednak do najczęstszych przypadków należą:

  • kwestia przekroczenia  określonych prawem dodatkowych kosztów kredytu poza odsetkami,
  • zawarcie umowy w innej formie niż pisemnej, bądź szczególnej kiedy takowa jest wymagana,
  • niejasne  określenia w treści umowy kredytowej takich elementów jak: rodzaj udzielonego kredytu, jego całkowita koszt, czas obowiązywania umowy, termin i sposób wypłaty kredytu, stopa oprocentowania oraz rzeczywista roczna stopa oprocentowania, zasady i termin spłaty, etc.
  • pominięcie w umowie kredytowej informacji o kosztach, które kredytobiorca musi ponieść w związku z umową

Co możesz uzyskać dzięki SKD?

W grę wchodzą dwa rodzaje roszczeń. 

Po pierwsze wygasają roszczenia kredytodawcy wobec konsumenta o zapłatę odsetek i innych kosztów. Sprowadza się to do tego, że kredytobiorca otrzymuje tzw. darmowy kredyt – spłaca tylko kapitał, a dotychczasowe spłacone raty  odsetkowe zaliczane są na poczet spłaty tego kapitału. W praktyce oznacza to istotne obniżenie rat kredytu bądź uznanie, że został ona spłacony. 

Po drugie jeżeli kredyt został już spłacony to powstaje zobowiązanie o zwrot „nadwyżki” czyli zapłaconych odsetek i pozostałych kosztów. 

Należy podkreślić,  że sankcja kredytu darmowego obejmuje wszystkie koszty niezależnie od ich nazwy, w szczególności koszty, prowizje, opłaty oraz składki. Ponadto koszty nie muszą być znane kredytobiorcy w chwili zawierania umowy.

Jak się zabrać  do tego problemu?

Po przekazaniu Mojej Kancelarii umowy kredytu i pozostałych dokumentów z nią związanych  (w formie papierowej lub elektronicznej) dokonana zostanie  bezpłatnie analiza umowy i wskażę możliwości działania oraz ryzyko z tym związane. W przypadku decyzji o zleceniu sprawy Kancelarii zostaną przedstawione warunki prowadzenia sprawy.